Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Kandidáti do Senátu se shodli, že pátý blok je nutností

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 11. 9. 2018

Kandidáti do Senátu. Zprava Hana Žáková (STAN), Michal Šalomoun (Piráti), Petr Paul (SPD), Marek Nevoral (KSČM), Miroslav Michálek (ANO), Vladimír Kotek (Rozumní), Marie Dudíková (KDU-ČSL), Naděžda Dobešová (ČSSD)
Kandidáti do Senátu. Zprava Hana Žáková (STAN), Michal Šalomoun (Piráti), Petr Paul (SPD), Marek Nevoral (KSČM), Miroslav Michálek (ANO), Vladimír Kotek (Rozumní), Marie Dudíková (KDU-ČSL), Naděžda Dobešová (ČSSD)
foto: Milan Krčmář

Na zámku se diskutovalo o jaderné energetice.


Jádro, jádro a zase jádro. To bylo stěžejní téma dnešního diskusního stolu na Zámku Dukovany, kam spolek Energetické Třebíčsko pozval kandidáty, kteří se ucházejí o hlasy občanů z třebíčského okresu v nadcházejících volbách do Senátu ČR. Diskuze byla určená zejména odborníkům, proto mezi diváky byli například lidé z vedení Jaderné elektrárny Dukovany či Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Žen a mužů kandidujících za Třebíčsko do Senátu je celkem devět, na debatu jich přijelo osm. Chyběl pouze Stanislav Zima, který se včera omluvil kvůli pracovnímu vytížení. Je to tak trochu škoda, protože právě Zima se oproti jiným kandidátům tvrdě vymezuje vůči úložišti jaderného odpadu.

 

Všichni jsou pro dostavbu V. bloku

Diskuze tak byla vcelku poklidná a točila se zejména kolem výstavby pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Všichni z kandidátů se shodli na tom, že toto je pro Třebíčsko priorita – pokud by totiž nový blok nebyl postaven, elektrárna by se postupně zavřela a tisíce pracovních míst, která jsou na ni navázaná, by zanikly. Regionu by tak hrozila socioekonomická katastrofa.

Debatě byl přítomen i předseda Okresní hospodářské komory Třebíč a Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina Richard Horký, který netajil svou spokojenost nad tím, že ani jeden z přítomných kandidátů nutnost výstavby V. bloku nezpochybňuje.

„Jsem rád, že v názoru na dostavbu Dukovan jste jednotní,“ řekl kandidátům a prozradil zajímavá čísla: „Krajská hospodářská komora dělala průzkum v rámci Kraje Vysočina a okresu, jak firmy hodnotí dostavbu pátého bloku. Oslovili jsme celkem 255 firem s více než 50 zaměstnanci. V rámci kraje je pro výstavbu 84 %, v rámci okresu Třebíč dokonce 92 %.“

Je tedy patrné, že výstavba pátého bloku je tématem i pro firmy z druhého konce kraje, například z Pelhřimovska či Havlíčkobrodska.

 

Žáková: „SÚRAO musí lépe komunikovat s lidmi.“

Diskuzi přihlížel i ředitel SÚRAO Jiří Slovák, jenž čelil kritice, že jeho agenda lidem nedostatečně vysvětluje princip úložiště radioaktivního odpadu, které by teoreticky mělo vzniknout na Třebíčsku. Ačkoli namítal, že lidé si mimo jiné mohou podrobnosti najít na internetu či si prohlédnout na Google Maps, jak takové úložiště vypadá v zahraničí, většina kandidátů se shodla na tom, že práce s veřejností je v tomto ohledu špatná. Je logické, že odborník si informace najde, pro běžného člověka jsou však stěží uchopitelné. Ani několik setkání s lidmi z dotčených lokalit nedopadlo zrovna nejlépe. Z toho důvodu je potřeba, aby SÚRAO s občany mluvilo polopaticky, lidskou řečí tak, aby si mezi obyvateli zase našlo důvěru. Asi nejlépe to vystihla kandidátka za STAN Hana Žáková: „Je nutné, aby vytvořili novou komunikaci. Vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. Začít znovu a lépe. Když to neumí vysvětlit jeden odborník, protože ne každý má dar řeči, je potřeba pozvat dalšího.“

 

Přítomní si mohli udělat také obrázek o tom, jak se mnozí kandidáti orientují v jaderné problematice. Zatímco jeden přiznal, že "elektrárnu i navštívil", další v ní pracuje, jiný si naopak dobře rozumí s legislativou. Zajímavé bylo srovnání ženských kandidátek. Zatímco Marie Dudíková (KDU-ČSL) a Naděžda Dobešová (ČSSD) přiznaly, že nejsou technické typy (byť odpovídaly velmi srozumitelně a lze říct i fundovaně), nejlépe nastudované měla toto téma již zmíněná Hana Žáková (STAN), která je očividně velmi dobře obeznámena s různými vyhláškami a nařízeními. Jak sama podotkla, je to zejména proto, že jako starostka Koněšína (a jediná starostka či starosta vůbec mezi všemi kandidáty) velmi úzce spolupracuje právě s Jadernou elektrárnou Dukovany a mimo to se zúčastnila i odborných exkurzí do několika jaderných elektráren po celé Evropě. 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist