Dnes je 26. února 2024, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Zahrádkáři v Červené Lhotě zdatně konkurují těm třebíčským

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 21. 10. 2018

Jablka pěstitelů z Červené Lhoty a okolí.
Jablka pěstitelů z Červené Lhoty a okolí.
foto: Milan Krčmář

A kromě ovoce a zeleniny si pěstují i šikovné následovníky.


Červená Lhota je sice malá vesnička na Třebíčsku ve směru na Kamenici, jejích 300 obyvatel je ale natolik činorodých, že zdárně konkurují i mnohem větším obcím. A to dokonce i samotné Třebíči – alespoň co se týče zahrádkaření. Každý rok zde totiž pořádají výstavu ovoce a zeleniny, na niž si zvou také pěstitele z okolních obcí, takže počtem vystavených výpěstků zdárně konkurují i oblastní zahrádkářské výstavě v Třebíči. Je to ale konkurence zdravá, jejímž prostřednictvím si obě strany vyměňují zkušenosti a samozřejmě se navzájem navštěvují. Zatímco třebíčská výstava se konala minulý týden, ta červenolhotská proběhla dnes.

Jako obvykle ji ale doprovázely také další akce, takže lidé nemuseli obdivovat „pouze“ krásná jablka či dýně.

„Své obrazy zde vystavuje paní malířka Marie Zmeškalová a nahoře na galerii máme přehlídku starého zemědělského náčiní a historických fotografií ze života v Červené Lhotě,“ vítal nás hned zkraje jeden z organizátorů celé akce Jiří Onderka. „A nezapomeňte se zúčastnit soutěže o nejlepší pokrm z červené řepy.“

 

Děti mají v Červené Lhotě pozemek a klubovnu

Jiří Onderka zároveň vede i zdejší mladé zahrádkáře, kteří díky své neúnavné činnosti patří mezi nejlepší v republice. Také oni se značně podílejí na průběhu zahrádkářské výstavy – kromě jiného zde mají několik stanovišť, na nichž vystavují své výpěstky, ale také dávají ochutnat třeba domácí mošt, prodávají měsíčkovou mast a další výrobky nebo vyzývají návštěvníky, aby zkusili poznat vystavené rostlinky. Nechybí ani tvořivý koutek, kde dětští návštěvníci tvoří svůj strom štěstí.

„Děti jsou hodné a šikovné, ale člověk je musí umět vést,“ zamýšlí se starostka obce Eva Onderková. „Když jim dáte prostor a ony pak vidí výsledky své práce, tak je to baví.“

V Červené Lhotě proto před lety upravili nevzhledný pozemek, kde vznikly první záhony, na nichž mladí zahrádkáři začali pěstovat zeleninu.

„Všimněte si taky těch stromků, ty jsme také zasadili,“ upozorňuje nás jeden z nich, když si pozemek prohlížíme, a ukazuje nám i malou klubovnu, v níž se děti scházejí. Když obdivujeme, jak je zde pěkně vymalováno, děti se přiznávají, že dveřní zárubně malovaly ještě včera, aby to na výstavu vypadalo co možná nejlépe.

Děti navíc nic neponechávají náhodě, a proto se hned na několika místech setkáváme s pokladničkami, kde lze přispět na jejich činnost. Návštěvníci výstavy jim tu desetikorunu, tu dvacetikorunu, ale občas i tu padesátikorunu hodí do kasičky rádi a s úsměvem – je jim jasné, kolik taková výstava musela dát práce a kolik také stojí semínka, která jsou prapočátkem výstavy příští. Protože výstava v Červené Lhotě jistě proběhne i za rok a mladí zahrádkáři na ní budou mít opět hlavní slovo.

 

Fotogalerii najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist