Dnes je 15. června 2021, svátek má Vít, zítra Zbyněk.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Do Třebíče přijel T. G. Masaryk! Zúčastnil se oslav republiky

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 27. 10. 2018

Prezident Masaryk kyne davům.
Prezident Masaryk kyne davům.
foto: Milan Krčmář

Do věže byl vložen tubus s poselstvím pro příští generace.


S nebývalou pompou se Třebíč pustila do vzpomínky na dobu přesně před sto lety, kdy se rodil samostatný československý stát. Na Karlově náměstí a přilehlých ulicích defilovalo prvorepublikové četnictvo a vojsko na koních, projížděli se velocipedisté na dobových kolech, po náměstí korzovaly krásné ženy v šatech, jimiž by parádu jistě udělala i Adina Mandlová. A hlavně – v nádherné limuzíně do Třebíče opět zavítal ten nejpovolanější z nejpovolanějších. Sám prezident osvoboditel Tomáš Garrigue Masaryk. Ve městě ho přivítal starosta Pavel Janata, který společně s dalšími představiteli přecházel z projevu do projevu a účastnil se množství akcí s oslavami spojených.

 

V pátek se sázela lípa

Už v pátek 26. října odpoledne se lidé sešli před Pasáží na Komenského náměstí, aby přihlíželi, jak starosta symbolicky zasazuje lípu svobody. A už zde drželi čestnou stráž třebíčští sokoli a skauti, kteří se podíleli i na dalším průběhu.

Oficiální část pak pokračovala koncertem v Pasáži, kde Filharmonie Hradec Králové zahrála Smetanovu Mou vlast, a následně se lidé sešli na Karlově náměstí před radnicí. Zde si poslechli projevy, zhlédli položení věnců u pamětní desky našich hrdinů od Zborova a poté se pokochali krásným videomappingem. Ten byl promítán přímo na budovu radnice a díky zajímavým animacím a poutavému komentáři jsme při něm zavzpomínali na důležité události historie naší země, ale i našeho města.

 

V sobotu náměstí ožilo historickými postavami

Hlavní část programu probíhala v sobotu 27. října. Už od dopoledních hodin to na Karlově náměstí žilo, ovšem to nejdůležitější přišlo úderem jedné hodiny odpolední. Na Karlově náměstí se objevil krásný automobil a z něj vystoupil prezident Tomáš Garrigue Masaryk oděný do smetanově bílé uniformy a s nezbytnou „masaryčkou“. Uvítán starostou se poté s chutí zakousl do chleba se solí, jímž ho pohostili členové třebíčského folklorního souboru Bajdyš. Byla to podstatná změna oproti jeho první návštěvě v roce 1928, kdy od představitelů zdejších obuvnických živnostníků dostal „tatíček prezident“ jezdecké holínky. Pan prezident poté se starostou zamířil na radnici, aby po chvíli pokynul davům z jejího prvního patra.

Po prezidentově odjezdu se lidé postupně začali shromažďovat podél komunikací – a zejména pak před Starou poštou, odkud ve 14 hodin vyrazil ohromný průvod všech účinkujících. Za volání „Ať žije republika!“ a nadšeného mávání státní vlajkou jej vedl principál divadla Ampulka Michal „Miki“ Lukáč. Následovali četníci, vojáci na koních, vůz s panem prezident a množství spolků, které se na organizaci celé akce podílely. Včetně „Heimat und Trachtenverein 1946 Lilienfeld“. Na oslavy totiž dorazili i zástupci partnerského Lilienfeldu z Dolního Rakouska – a to nikoli pouze jeho představitelé, ale celý autobus lidí v dirndlech a trachtech a také s dřevěnými lyžemi evokujícími dobu zakladatele alpského lyžování Matyáše Žďárského. Rodáka z nedalekých Kožichovic, který v Lilienfeldu prožil většinu svého života. Zde je patrné, jak se doba za těch sto let změnila – zatímco v roce 1918 by podobná návštěva nebyla možná bez hrozby národnostního incidentu, nyní jsou u nás naši rakouští přátelé vždy vřele vítáni, stejně jako my u nich.

 

Ve věži kostela je poselství příštím generacím

Průvod prošel (v případě vozu s panem prezident projel) přes Karlovo náměstí, odkud zamířil do Hasskovy ulice a poté kolem kostela sv. Martina před vstup do věže. Zde u schodů k věži pana prezidenta opět přivítal starosta Janata. Pan prezident tak byl očitým svědkem toho, jak se zavírá velký tubus, v němž bude uchováno poselství pro příští generace a který bude uschován uvnitř věže.

„Budeme doufat, že někdy, možná po symbolických sto letech, někdo věci vložené do schránky objeví a připomenou mu atmosféru a společenské prostředí naší doby,“ řekl se starosta Pavel Janata ve svém projevu před kostelem. „Budeme také doufat, že zrovna to, co pro naše potomky takto uschováváme, představí naši dobu v tom nejlepším možném světle.“

Starosta Janata se poté nad naší dobou zamyslel a uvedl, že lidé se k sobě chovají jinak než před sto lety. I mnozí naši představitelé vedou spory mnohem agresivněji než tenkrát. Tehdy si lidé byli bližší a dokázali se domluvit, i když spolu nesouhlasili.

„Chci proto dnes, na tomto místě, vyslovit jedno přání,“ doplnil Janata. „Moc bych si přál, abychom právě v tomto narozeninovém roce našeho samostatného státu alespoň zčásti přijali tento konkrétní odkaz masarykovské první republiky a vrátili respekt a úctu do veřejné debaty naší společnosti.“

Před kostelem také promluvil třebíčský děkan, a zároveň farář z kostela sv. Martina P. Jiří Dobeš. Ten se pomodlil za naši budoucnost a požehnal tubus předtím, než jej z rukou starosty převzal horolezec, který jej poté umístil do věže.

 

Mimo to probíhal také program na Podzámecké nivě, kde se prezentovali skauti, sokolové, DDM Třebíč a další, nebo kde se také konaly ukázky jezdecké čtverylky. Na nádvoří zámku vystoupila hudba Dubňanka, v Národním domě se hrála Prodaná nevěsta a zřídila se zde swingová tančírna. Večer vystoupil také Ondřej Havelka a jeho Melody Makers a uskutečnil se velký ohňostroj v národních barvách.

Zítra program končí, v bazilice se v 10 hodin bude konat slavnostní mše svatá věnovaná vzniku Československa.

 

Fotogalerii z prvního a druhého dne oslav najdete zde.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

23. 1. 2021 - Je libo osvěžení? Třebíčští otužilci se scházejí dvakrát týdně

Otužování posiluje imunitu mladých i starších.

28. 5. 2021 - Noc kostelů se vydařila, lidé rozhodně neseděli doma

Po celé republice se letos do akce zapojilo 1230 svatostánků.

26. 10. 2020 - Třebíčská nemocnice prosí o příspěvky na speciální zařízení

AIRVO je nejefektivnější přístroj při léčbě těžkých průběhů covid-19.

22. 3. 2021 - Začalo blokové čištění, neukáznění řidiči zaplatí

Ulice se budou čistit až do konce dubna.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2021

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist