Dnes je 15. června 2021, svátek má Vít, zítra Zbyněk.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Zastupitelé se poprvé sešli v novém složení. Starostou je Pavel Pacal

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 20. 11. 2018

Nové vedení města. Zcela vlevo starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč), 1. místostarosta Miloš Hrůza (ANO), 2. místostarosta Pavel Janata (KDU-ČSL) a 3. místostarosta Vladimír Malý (ČSSD).
Nové vedení města. Zcela vlevo starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč), 1. místostarosta Miloš Hrůza (ANO), 2. místostarosta Pavel Janata (KDU-ČSL) a 3. místostarosta Vladimír Malý (ČSSD).
foto: Milan Krčmář

Město Třebíč má nové vedení.


   

Komentář:

Přiznám se, že když se poprvé objevily informace, jaké bude nové složení vedení města, malinko jsem posmutněl. Starostu jsem si představoval jiného, nelíbí se mi také, že v koalici zasedá hnutí ANO. Na druhou stranu jako třebíčský patriot chci, aby město fungovalo, a proto také chci věřit, že rada města a koaliční zastupitelé budou spolupracovat bez problémů. A to nejen mezi sebou, ale i spolu s opozicí, která dokáže předkládat věcné argumenty. V minulém volebním období tito či jejich předchůdci ve stejných politických barvách (až na ODS, která je v koalici zcela nově) vždy našli společnou řeč – a to právě i s ANO, které bylo v opozici. Ovšem v opozici konstruktivní, což je důležité. Je tedy nutné odhlédnout od půtek ve „vysoké“ politice, kauz premiéra, bez něhož by jeho hnutí ANO během několika měsíců zaniklo, a soustředit se právě na záležitosti třebíčské. Není důvod se domnívat, že by někdo z koalice chtěl tvořit něco, co by prvoplánovitě škodilo městu. V této „malé“ politice se nehraje na stranickou příslušnost, ale na to, jaký je kdo uvnitř sama sebe. Pokud chce pracovat pro město, určitě najdou řeč komunisté, kteří opět zůstali v opozici, s ODS nebo třeba s uskupením Třebíč můj domov či Břehy. Pokud by ale každý chtěl vše bořit jen proto, že se mu ten druhý nelíbí, vše by negoval zcela bez důvodu, vymýšlel nejrůznější zdržovací taktiku a obstrukce, pak by se město nemohlo pohnout kupředu. Slovo zastupitel už svou podstatou jasně říká, že máme zastupitelskou demokracii, v níž je potřeba se dohodnout. Dohodnout se na osobě starosty, místostarostů i radních, ale také dohodnout se na rozumných návrzích a v klidu o nich debatovat. Umět přijmout stanovisko druhé strany, zvážit pro i proti a najít nějaký konsensus. Ať už tedy máme starostu, kterého jsem třeba nechtěl, ať už je v radě města hnutí, které nemám rád, stále jsou zde lidé, jimž naopak plně důvěřuji. A zároveň lze věřit tomu, že i onen starosta i členové onoho hnutí chtějí pracovat pro město, protože jinak by s nimi ti ostatní zastupitelé prostě spolupracovat nemohli. Dnešní volbu je tedy nutné respektovat, byť třeba naše představy nesplnila na sto procent. Pokud vůči někomu máme určité výhrady, pak je potřeba (nejen coby zastupitelé, ale i coby občané, protože i ti mají možnost se vyjadřovat k rozvoji města) tyto výhrady říkat slušně a nebýt negativní vůči všemu jen proto, že to navrhl mnou neoblíbený zastupitel.

Milan Krčmář

Bez překvapení se v úterý 20. listopadu odvíjelo ustavující zasedání zastupitelstva města Třebíče. Víceméně se vše odehrálo tak, jak již dříve bylo avizováno v médiích. Kromě malé drobnosti – zastupitele Pavla Fraňka (ANO) při cestě z Jihlavy zaskočila sněhová kalamita a na zasedání přijel s asi půlhodinovým zpožděním. Kvůli tomu zastupitelé zpočátku zasedali pouze v šestadvaceti – a přítomní občané si mohli dvakrát vyslechnout zastupitelský slib, který tajemník města musel předčítat ještě jednou speciálně pro Fraňka.

Tato drobná perlička však nijak nenarušila průběh zasedání. Zastupitelé nejprve museli rozhodnout, kolik členů bude mít rada města. Po delší debatě se shodli na devíti a následně i na počtu tří místostarostů, přičemž všichni místostarostové a starosta budou tzv. uvolnění. Nebudou tedy úřad starostů a místostarostů vykonávat při zaměstnání, naopak se budou této funkci věnovat na plný úvazek tak, jako je tomu v Třebíči zvykem už mnoho let.

 

Hlavní body – volba starosty, místostarostů a radních

Dlouhá debata se rozvinula na základě návrhu na post starosty. Stávající starosta Pavel Janata (KDU-ČSL) na něj navrhl dosavadního místostarostu Pavla Pacala (Pro Třebíč). Další návrh sice nepadl, přesto trvalo několik desítek minut, než se vůbec přistoupilo k hlasování – sálem se totiž nesly nejrůznější připomínky, které už se netýkaly ani tak starostovského úřadu, jako spíše předvolebních kampaní různých stran a uskupení. Nakonec byl ale Pacal zvolen, a to v poměru 20 hlasů pro a sedm proti. Hlasovalo všech 27 zastupitelů.

Malinko jinak tomu bylo v případě volby místostarostů. Pro Vladimíra Malého (ČSSD) se vyslovilo 18 zastupitelů, sedm bylo opět proti, dva se tentokrát zdrželi. I osmnáct hlasů však Malému pohodlně zajistilo křeslo místostarosty. Oproti tomu dva zbývající navržení místostarostové, Pavel Janata (KDU-ČSL) a Miloš Hrůza (ANO), mají dokonce ještě silnější mandát než Pacal – pro oba hlasovalo 22 lidí, proti bylo pouze pět zastupitelů.

 

Kompetence místostarostů byly posléze stanoveny takto:

Miloš Hrůza bude v pořadí první místostarosta, který bude mít v gesci investice, kulturu, sociální věci a prorodinnou politiku. Zároveň bude pověřen řízením městské policie.

Pavel Janata jako druhý místostarosta bude dohlížet na správu majetku města, vodárenství, péči o památky včetně problematiky památkové zóny a památek UNESCO, odpadové hospodářství a městskou zeleň.

Vladimír Malý dostal do ranku oblast dopravy včetně MAD, komunální služby (veřejné osvětlení, městský mobiliář, dětská hřiště, úklid komunikací včetně zimní údržby) a městské lesy.

Zastupitelé také zvolili zbývajících pět radních. V radě města ode dneška budou zasedat Martina Bártová (ODS), Jan Burda (Třebíč můj domov), Zuzana Kratochvílová (ANO), Svatava Křížová a Milan Zeibert (oba za Břehy).

 

Pacal chce konstruktivní návrhy

„Byl jsem zvolen 74 % hlasů, což je poměrně silný mandát,“ prohlásil ke svému zvolení Pacal. „Zavazuje mě to k tomu, aby se naše město rozvíjelo kupředu. Chtěl bych poděkovat bývalému starostovi Pavlu Janatovi za odvedenou práci. Myslím si, že město Třebíč je na správné cestě a je potřeba v ní pokračovat, ale samozřejmě i některé věci změnit a upravit. Myslím, že k tomu přispěje i nová koalice. Ta z devíti členů rady města nabízí pět nových tváří, což přináší jiné pohledy na již rozpracované věci a chuť v nich pokračovat. Také bych byl rád, aby se změnila atmosféra v jednání zastupitelstva. Jsem otevřen jakýmkoli návrhům, ale tyto návrhy musejí být konstruktivní. Musejí to být návrhy směřující k tomu, aby se věci v rámci města posouvaly kupředu. Máme zastupitelskou demokracii a žádný člověk sedící na radnici, ať je to starosta, místostarosta či kdokoliv jiný, sám o ničem nerozhoduje a sám nic prosadit nemůže. O všem rozhoduje zastupitelstvo, případně rada města. Snahy o to, hledat viníka nějakých pseudokauz, a toho, kdo za co může, jsou přesnou ukázkou, jak si nepředstavuji konstruktivní jednání. Nabízím všem otevřené dveře na radnici, nabízím možnost podílet se na správě věcí pro naše krásné město. Všichni jsme kandidovali z toho důvodu, že zde žijeme, máme toto město rádi a chceme ho posunout kupředu. Těším se na spolupráci a pevně věřím, že tato spolupráce bude pro město prospěšná.“


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

20. 10. 2020 - V třebíčské nemocnici se narodilo tisící miminko roku 2020

Je jím Jakoubek Matoušek.

27. 5. 2021 - V Alternátoru začala výstava o Baťově cestě kolem světa

Výstava mapuje nejen minulost, ale i současnost Baťova letounu Lockeheed L-10 Electra.

čtvrtek 10. 6. - V třebíčské hvězdárně jste mohli pozorovat zatmění Slunce

Měsíc vstoupil mezi Zemi a Slunce a částečně ho zakryl.

28. 5. 2021 - Noc kostelů se vydařila, lidé rozhodně neseděli doma

Po celé republice se letos do akce zapojilo 1230 svatostánků.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2021

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist