Dnes je 15. června 2021, svátek má Vít, zítra Zbyněk.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Senátor Jiří Drahoš byl okouzlen bazilikou sv. Prokopa

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 29. 11. 2018

Senátor Jiří Drahoš v kostele sv. Martina v Třebíči.
Senátor Jiří Drahoš v kostele sv. Martina v Třebíči.
foto: Milan Krčmář

Náročný den, ke kterému se však přidaly další neplánované, ale o to příjemnější zastávky, strávil senátor Jiří Drahoš v Třebíči. Pozvala ho sem jeho kolegyně Hana Žáková.


„Každému z vás doporučuji zkusit kandidovat na prezidenta. Je to velice cenná zkušenost, díky níž se o sobě dozvíte věci, o kterých jste vůbec neměli tušení.“ Těmito slovy dnes rozesmál třebíčské gymnazisty někdejší prezidentský kandidát, bývalý předseda Akademie věd ČR a nynější senátor Jiří Drahoš, kterého na Třebíčsko pozvala Hana Žáková.

Návštěva Třebíče měla své opodstatnění – Drahoš Žákovou jednak podpořil při senátních volbách a jednak… „My spolu nyní sedíme v jedné lavici,“ prozradila studentům s lišáckým úsměvem Žáková, což je také velice pobavilo. Je očividné, že lavici, nejen tu školní, lze sdílet opravdu s mnoha zajímavými lidmi.

 

Dolní Vilémovice a Alternátor

Návštěva Třebíčska však nespočívala pouze v besedě se studenty, ale v mnoha dalších zastávkách. Celý dlouhý den začal již ráno prohlídkou rodného domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích, načež následoval přesun do Třebíče. A to rovnou do borovinského Ekotechnického centra Alternátor. Jiří Drahoš, coby vědec a vysokoškolský profesor chemie, se zde seznámil s historií borovinské továrny, výrobou tepla z biomasy a také se zdejší unikátní projekční koulí, kterou do Třebíče dodaly agentury NOAA a NASA. Oba členy Senátu provedl Alternátorem předseda spolku Ekobioenergo, z. s., který je zřizovatelem Alternátoru, Richard Horký. Ten s nimi posléze z titulu předsedy představenstev Okresní hospodářské komory Třebíč a Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina diskutoval o nutnosti dostavby pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany, což je v poslední době velmi často omílané téma v médiích – které má senátorka Hana Žáková mimo jiné i mezi svými prioritními cíli.

 

Radnice, varhany a oběd se střelkyní a hasičkou

Poté následovalo přivítání na radnici starostou Pavlem Pacalem a místostarosty, aby se Žáková s Drahošem vydali procházkou ke kostelu sv. Martina. Zde jim třebíčský děkan, a zároveň farář „od Martina“, P. Jiří Dobeš a varhanář Tomáš Nováček představili nové varhany, které byly do kostela nedávno instalovány a které by měly být kompletně hotovy na jaře příštího roku.

Po obědě, na němž se Jiří Drahoš setkal i s mistryní Evropy ve střelbě na asfaltové holuby Pavlínou Mrňovou z Koněšína a hasičskou rekordmankou Pavlínou Havlenovou, se všichni přesunuli na třebíčské gymnázium, kde Drahoše i Žákovou přivítala jeho ředitelka Alice Burešová. V tělocvičně se konala již zmíněná beseda se studenty – a je zajímavé, že ačkoli byla účast nepovinná, všechna místa byla zcela obsazena.

 

Gymnázium a Centrum RUTH

Studenti měli řadu dotazů například na úskalí prezidentské kandidatury, takže na další „štaci“ v Galerii Předsálí v Národním domě dorazili Hana Žáková a Jiří Drahoš s velkým zpožděním. Program to však nijak neovlivnilo. V galerii se setkali s pracovnicemi Oblastní charity Třebíč, fundraiserkou Janou Karasovou a koordinátorkou Centra podpory rodin RUTH Helenou Marečkovou, které Jiřímu Drahošovi představily princip výstavy Daruj dvakrát.

 

Židovská čtvrť, betlémy, bazilika a setkání v lihovaru

Procházkou přes Karlovo náměstí se Jiří Drahoš s Hanou Žákovou vypravili do židovského města, kde díky vstřícnosti pracovnic informačního centra v Zadní synagoze mohli synagogu také navštívit. Jiří Drahoš se zde velmi zajímal o historii třebíčského židovského osídlení a se zájmem si prohlédl také model znázorňující židovské město přibližně v polovině 19. století.

Nešetřil ale ani obdivem nad uličkami dnešního židovského města, jimiž se spolu s Žákovou prošel směrem k zámku. Zde trochu neplánovaně přišli přímo mezi množství návštěvníků vernisáže výstavy betlémů, která zrovna probíhala v zámecké konírně. Oba senátoři vklouzli mezi dav, odkud je po skončení vernisáže vyvolal ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek, které na zámku sídlí, a přivítal je i zde. Na vernisáži byl přítomen také farář z přilehlé baziliky sv. Prokopa, otec Jakub Holík, jenž Drahošovi a Žákové nabídl prohlídku baziliky. Senátor se tak neplánovaně dostal i do místa, které nebylo na programu návštěvy, rozhodně toho ale nelitoval. Obdivoval krásu tohoto architektonického skvostu a v kryptě prohlásil „...já si tu připadám úplně jak někde ve Francii“. Pravda, krásné linie sloupů takovou představu vyloženě evokují.

Příjemnou tečkou celého dne bylo krátké občerstvení v Centru Lihovar, kde si Drahoš dal třebíčské pivo Urban. I zde se neplánovaně setkal se svými příznivci, přičemž sladkou třešničkou na dortu byla společná fotografie s mnoha dámami, které zde měly jakýsi sraz.

 

Přijede znovu i s manželkou

„Určitě se do Třebíče vypravím znovu, a tentokrát i s manželkou, aby viděla to nádherné židovské město i baziliku,“ prohlásil Jiří Drahoš, který přiznal, že v našem městě byl pouze jednou před mnoha lety. Naopak ale zná dobře Jaroměřice nad Rokytnou, kam často jezdil za jedním kamarádem – a jako velký příznivec duchovní hudby také tak trochu za tamním barokním operním skladatelem Františkem Václavem Míčou.

 

Fotogalerii najdete zde.

 


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

29. 11. 2020 - Třebíč se letos může pochlubit novou vánoční výzdobou

První adventní neděle jako vždy posloužila k rozsvícení vánoční stromu a další výzdoby.

22. 11. 2020 - Jako v 19. století - větrný mlýn v těchto dnech dostává lopatky

Vyrobit dřevěné perutě bylo velice náročné – měly by však odpovídat těm z dob Budischowských.

23. 1. 2021 - Je libo osvěžení? Třebíčští otužilci se scházejí dvakrát týdně

Otužování posiluje imunitu mladých i starších.

3. 11. 2020 - Nemocnice děkuje za pomoc. Zároveň ale prosí o další

Třebíčské nemocnici lze přispět pomocí transparentního účtu.
Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2021

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist