Dnes je 25. dubna 2024, svátek má Marek, zítra Oto.
  • fotoinfo
  • Krásná duha, která se objevila dnes v podvečer na jižní straně Třebíče.
  • První poslové jara v jedné borovinské zahradě pod výpadovkou na Okříšky.
  • Dnešní západ Slunce z rozhledny na Pekelném kopci.
  • V třebíčském Fóru začala 11. února tradiční výstava Stavíme, bydlíme. Navštívit ji můžete ještě 12. února do 17 hodin.
  • Zítra to bude měsíc, co je rozhledna na Pekelném kopci oficiálně otevřena. Už jste se rozhlédli?

Památku obětí holokaustu uctila Třebíč dvěma výstavami v synagoze

ZPRÁVY - Z TŘEBÍČE - 27. 1. 2019

Stálá výstava přibližuje i významné osobnosti třebíčské židovské obce.
Stálá výstava přibližuje i významné osobnosti třebíčské židovské obce.
foto: Milan Krčmář
Na vernisáži vystoupil dětský pěvecký sbor Slunko pod vedením Heleny Noskové.
Výstavu Po-lin zahájila polská velvyslankyně Barbara Ćwioro.
Ještě jednou Slunko, tentokrát při zpěvu známé židovské písně Heveinu šalom alejchem.
Výstavu Po-lin lze zhlédnout do 31. března.

Jedna výstava se věnuje židovským dějinám na území dnešního Polska a Litvy, druhá třebíčské židovské čtvrti.


Přesně před 74 lety osvobodila sovětská vojska koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Doslova a do písmene peklo na Zemi, které je dodnes hrůzným mementem, kam až může dojít lidská nenávist, hloupost a omezenost. Osvětim je symbolem holokaustu, během něhož nacisté, zrůdy v lidské podobě, povraždili šest milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů – a miliony dalších lidí, kteří se provinili jen tím, že měli jiné názory, jinou barvu pleti, vyznávali jiné náboženství. V roce 2005 Valné shromáždění OSN prohlásilo 27. leden Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu, aby se na tato zvěrstva nikdy nezapomnělo.

Svět si památku těchto obětí připomíná různými akcemi. Třebíč letos uspořádala dvě výstavy v Zadní synagoze, z nichž jedna je stálá, jedna je putovní. Obě začaly právě dnes.

 

Výstava a dokument o Kazimierzi

Putovní výstava nazvaná „Po-lin. Židé v republice mnoha národů“ přibližuje návštěvníkům život Židů na polsko-litevském území od 11. do 18. století a připravil ji Polský institut v Praze ve spolupráci s Muzeem dějin polských Židů Polin. I z toho důvodu byla na dnešní vernisáži přítomna velvyslankyně Polska v ČR, J. E. Barbara Ćwioro, která v synagoze zároveň prezentovala krátký dokument o krakovské židovské čtvrti Kazimierz.

„Tento film přibližuje dnešní Kazimierz a festivalu židovské kultury, který se tam každý rok koná,“ vysvětlila velvyslankyně. Tento festival je jedním z největších svého druhu v Evropě a dokazuje, že ač nacisté Židy v Polsku prakticky zcela zlikvidovali, židovství zde žije i nadále.

 

Aktualizovaná výstava o třebíčské židovské čtvrti

Druhá část vernisáže byla věnována stálé výstavě „Proměny třebíčské židovské čtvrti“ umístěné na ženské galerii synagogy. Ta navazuje na dřívější stálou výstavu na toto téma, která však byla již poněkud letitá – instalována byla v roce 1997, takže nereflektovala dokončení revitalizace a zápis třebíčské židovské čtvrti na Seznam UNESCO, pravidelné akce, které se zde konají, a další události, jež se zde za těch 22 let odehrály. Podle kurátora výstavy Lubora Herzána si navíc připomínáme přesně 350 let od dokončení Zadní synagogy, a proto obě výstavy můžeme chápat jako oslavu tohoto půlkulatého výročí.

„Snažili jsme se, aby tato stálá výstava byla jakousi pozvánkou do židovské čtvrti,“ vysvětlil Lubor Herzán. „Dali jsme přednost menšímu počtu obrázků, ale ve větším rozměru tak, aby výstava těmito pěknými obrázky útočila na naše emoce.“

Je zajímavé, že na výstavě najdeme i fotografie baziliky sv. Prokopa. Ta byla stejně jako židovská čtvrť a židovský hřbitov zapsána na Seznam UNESCO, a to z toho důvodu, že soužití křesťanů a Židů bylo v Třebíči víceméně bezproblémové. Právě to bylo jedním z faktů, proč byla Třebíč na tento prestižní seznam zapsána.

Součástí výstavy je i panel, který je umístěn v přízemí synagogy. Ten pojednává o Antonínu Kalinovi, třebíčském rodákovi a zachránci zhruba tisíce židovských chlapců z koncentračního tábora Buchenwald.

„Před pár lety o něm nikdo neměl ani tušení. A nyní je to jeden z nejslavnějších Třebíčanů, kterého můžeme směle srovnávat s Nicolasem Wintonem či Oskarem Schindlerem,“ vysvětlil Herzán, proč bylo Kalinovi věnováno místo na výstavě. Zároveň je třeba uvést, že zájemci mohou i nadále navštívit Kalinovu pamětní síň umístěnou hned vedle Zadní synagogy.

 

Výstava „Proměny třebíčské židovské čtvrti“ je stálá, výstavu „Po-lin. Židé v republice mnoha národů“ lze navštívit do 31. března.


Autor: Milan Krčmář

Publikoval: -mk-

Čtěte také

Facebook Twitter g+ Youtube Třebíčsko
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Nejnovější Nejčtenější

Třebíčský objektiv - první třebíčský e-zine.
Internetový magazín pro Třebíč, region Třebíčsko a Kraj Vysočina.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru objektiv.trebicsko.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Copyright © Třebíčský objektiv 1998 - 2024

Webdesign Málek


×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist